Zaliczka czy zadatek. Co wybrać?
Zaliczka lub zadatek wymagane są najczęściej wtedy, gdy zawarcie aktu notarialnego kupna – sprzedaży nieruchomości odbędzie się za jakiś czas. Często są postrzegane jako gwarancja dla kupującego, że przedmiot zakupu zostanie wydany (np. przeniesienie praw do nieruchomości), a dla Sprzedającego jako gwarancja otrzymania zapłaty.
Między zaliczką a zadatkiem jest istotna różnica, widoczna w momencie niewykonania umowy przez którąś ze stron.
Czy jest zaliczka?
Zaliczka to suma pieniędzy przekazana przez jedną ze stron transakcji drugiej na poczet przyszłych świadczeń. Nie stanowi formy zabezpieczenia umowy, a jedynie część ceny.
Kiedy od zawarcia umowy uchyla się strona sprzedająca – zaliczka wpłacana przez stronę kupującą jest zwracana w kwocie równej zaliczce.
Kiedy od zawarcia umowy uchyla się strona kupująca – zaliczka wpłacana przez stronę kupującą również jest zwracana w kwocie równej zaliczce.
Czym jest zadatek?
Zadatek to suma pieniędzy przekazana przez jedną ze stron transakcji drugiej. Stanowi formę odszkodowania w sytuacji, kiedy nie dojdzie do zawarcia umowy przyrzeczonej.
Kiedy od zawarcia umowy uchyla się strona sprzedająca – strona sprzedająca zobowiązana jest do zapłaty stronie kupującej kwoty równej dwukrotności wpłaconego zadatku.
Kiedy od zawarcia umowy uchyla się strona kupująca – zadatek wpłacony przez stronę kupującą przepada, tj. jest zatrzymany przez stronę sprzedającą.
Co wybrać?
Kiedy nie jesteś pewny, która forma będzie dla Ciebie najlepsza najlepiej skontaktuj się z Ekspertem Finansowym, który pomoże Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.